Az Instagram nem tesz jót az egészségnek
Egy öt közösségimédia-platformot összehasonlító kutatás szerint az Instagram van a legrosszabb hatással ránk. Akár cél nélkül görgetünk lefelé, akár titokban megfigyeljük a befolyásolókat és mentjük a divattippeket, előfordulhat, hogy épp ezzel kergetjük rosszabb lelkiállapotba magunkat.
A Royal Society for Public Health and Young Health Movement kutatása szerint a közösségimédia-platformok közül az Instagram teszi a legrosszabb hatást a lelkiállapotunkra, míg a Snapchat szorosan a második. A felmérés során közel 1500 brit 14–24 évest kértek, hogy értékeljék az öt népszerű közösségimédia-platformot, a Facebookot, az Instagramot, a YouTube-ot, a Snapchatet és a Twittert az alábbi szempontok szerint: alvásra gyakorolt hatás, szorongás és depresszió növekedése, az attól való félelem, hogy kimaradunk valamiből, valamint a testkép befolyásolása.
A kutatás végeztével a közösségimédia-platformokat sorrendbe állították a fiatalok mentális egészségére gyakorolt hatásuk alapján. A YouTube-tól eltekintve mind a négy alkalmazásnak köze volt a rossz alvási szokásokhoz, az attól való félelemhez, hogy kimaradnak valamiből, a szorongáshoz, a depresszióhoz és a magányhoz. Csak a YouTube-ot értékelték pozitívra a közösségi média mentális egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban, amit a Twitter követett. Az öt közül pedig az Instagram a legveszélyesebb.
Hogy miért? Az Insta a nőket és a fiatal lányokat bizonytalanná teszi a saját testükkel kapcsolatban, köszönhetően az influencereknek. Ők ugyanis annyira törekednek a tökéletességre, hogy rengeteg időt töltenek azzal, hogy kiválasszák a megfelelő szűrőt, amellyel még szebbnek mutathatják magukat. Ez pedig erősítheti az összehasonlítás-érzetet, és kétségbeesést idézhet elő, hiszen a képeket nézve sokan úgy érezhetik, hogy nem tesznek eleget az életükben. Vagyis összehasonlítják magukat a nagyrészt szerkesztett és gondosan elkészített fotókkal, amelyek valószínűleg sok próba és elrontott felvétel után kerültek fel az Instagramra.
A fiatal felnőttek és tizenévesek, különösen a nők nagyon bizonytalanul érezhetik magukat a saját bőrükben, látva valaki más hamis változatát a tökéletességről. Ez az életelégedettség alacsonyabb szintjéhez vezethet, és drasztikusan befolyásolhatja az ember hangulatát.
„A közösségi média még komolyabb függőséget okoz, mint a cigaretta és az alkohol, a fiatalok életében pedig már annyira jelen van, hogy lehetetlen figyelmen kívül hagyni, amikor a mentális egészségükről beszélünk – mondta Shirley Cramer, a Royal Society for Public Health vezetője. – És hogy mit tehetünk? A közösségi médiában töltött idő korlátozása érdekében tehetünk emlékeztetőket az Instagramra és a Facebookra, hogy ellenőrizhessük, mennyi időt töltünk mindennap rajtuk, ezáltal figyelemmel kísérhetjük az időnket.”
Forrás: Times of India
Fotó: 1215today